jak dobrý je sója?

26.června 2000 – probuzení za zvuku bzučivý mixéru a ostrou vůní čerstvých sóji v sobotu ráno znamenalo jediné: snídaně složená z babiččina teplého, sladkého sójového mléka. Milovala jsem sedět a sledovat, jak stiskla mléko z pozemních sojových bobů zabalené v tenká.

Bezpočet brýle později jsem zjistil, že sójové mléko má mnohem více nabídnout než milých vzpomínek z dětství. Balené v každé žluté fazole jsou estrogen-jako molekuly, které se nazývají isoflavony, které mohou pomoci v boji srdeční onemocnění, osteoporóza, rakovina, a jiných onemocnění. Na založen pouze některé z nejnovějších poznatků, Food and Drug Administration loni dal tvůrcům jídlem povolení k vychvalovat sója je cholesterol -lowering zdatnost na balíku štítků.

To je skvělé, pokud jste náhodou se domnívat, sója je zdravá volba pro každého. Ale s soy objevil ve všem, od snídaňové cereálie a těstovin do energetických tyčinek a krémů, někteří výzkumníci nyní obávají, že příliš mnoho dobrého může být škodlivá.

Lidé by měli vědět, že tam není žádný oběd zdarma, “říká Lon White, MD, MPH, senior neuroepidemiologist na University of Hawaii.” V určitém okamžiku – pokud jsou tyto molekuly jsou stejně účinné jako [myslíme] jsou – – bude silnými [nepříznivé účinky].

Bílá, pro jednoho, se obává, že sója může urychlit stárnutí mozkových buněk. Ten nedávno našli důkaz, že mozek starších lidí, kteří jedli tofu nejméně dvakrát týdně po dobu 30 let byly stárne rychleji, než je obvyklé. Testy, jejichž cílem je vyhodnotit paměť a analytické schopnosti ukázaly, že jejich mozky fungovaly jako by se jednalo o čtyři roky starší, než je jejich skutečný věk, White říká o své studii publikované v dubnovém čísle roku 2000 časopisu Journal of College of Nutrition.

Další obavy, že estrogen-jako látky v sóji mohou tlumit funkci štítné žlázy. Konzumace 40 mg izoflavonů denně může zpomalit tvorbu hormonů štítné žlázy, říká Larrian Gillespie, MD, autor menopauzy stravy a bohyně stravy. (Jednu polévkovou lžíci sojové prášek obsahuje asi 25 mg isoflavonů, zatímco většina isoflavony doplňky vejdou do 40 miligramů pilulky).

Podle Gillespie, během několika týdnů pravidelně konzumovat 40 mg isoflavonů, některé ženy cítí unavený, zácpu, a bolavý po celém těle. Někteří také přibývají na váze a mají těžší menstruační cyklus. Menopauzální ženy jsou zvláště ohroženy, protože jsou již náchylní k hypotyreózy. “Ženy, že je to proto, že hormonů a neuvědomují si, že jsou příznaky hypotyreózy,” říká Gillespie. “Jakmile se zastaví na sóju, říkají:” Cítím pokutu znovu. ”

zdravé, chutné recepty, od a časopis dobře jíst.

Kuře, čokoláda, saláty, dezerty, polévky