Je tu produkt, který přispěje ke zvýšení vlákniny, ale nezvýší plyn?

Odpověď b; Jay W. Marks, MD

Gastroenterolog, Lékařské Exper; Lékařské Editor / Author, MedicineNet

Vlákna jsou definovány jako materiál z rostliny, která není stravitelné v lidském trávicím traktu. Vlákno je jednou z hlavních opor v léčbě zácpy i když to také může mít další použití, jako například při léčbě divertikulární onemocnění tlustého střeva, problémy s cholesterolem, nebo diabetu. Mnoho druhů vláken se váží do vody a udržet vodu ve střevě. Vlákno a vody přidá bulk (objem) do stolice, a voda změkčuje stolici. Zvýšená plyn (plynatost) je častým nežádoucím účinkem stravy s vysokým obsahem vlákniny. Plyn dochází, protože bakterie uvnitř tlustého střeva, na rozdíl od střevě člověka, jsou schopné štěpit vlákna se v malé míře. Bakterie produkují plyn jako vedlejší produkt při jejich trávení vlákna.

Existují různé zdroje vlákniny, a typu vlákna se liší od zdroje ke zdroji. Některé typy vláken se štěpí ve větší míře než jiné střevních bakterií typů vláken. Čím lépe stravitelné-vlákno produkuje více plynu.

Všechna vlákna, bez ohledu na jejich zdroj, může způsobit flatulenc; Nicméně, protože bakterie se liší ve své schopnosti štěpit různé typy vláken, různé zdroje vlákniny, mohou produkovat různé množství plynu. To komplikuje situaci, schopnost bakterií trávit jeden typ vláken se může lišit od jednotlivce k jednotlivci. To činí výběr nejvhodnější typ vláken pro každého jedince (tj., Vlákno, které zlepšuje kvalitu stolice, aniž by nadýmání) obtížnější. Volba se stává záležitostí pokusů a omylů.

Typy vláken mohou být rozděleny do několika způsoby, například tak, že jejich zdroje. Nejběžnější přírodní zdroje vlákniny patří ovoce a zeleniny, stejně jako pšeničné nebo ovesné otruby. Tato vlákna jsou s největší pravděpodobností způsobit nadýmání. Vlákna používaná jako lék pro léčbu zácpy zahrnovat psyllium semeno, syntetické celulózy (methyl celulóza) a polykarbofil vápenatý. (A méně známý zdroj je výtažek získávaný z mal, nicméně tento extrakt může změkčit stolici v jiných oblastech než zvýšením vlákna způsoby.) Psyllium a methylcelulózu (a pravděpodobně polykarbofilu vápníku) nezvyšují produkci ga; však stále může mít za následek pocit nadýmání. To může být v důsledku účinku těchto vláken, která zpomaluje tranzitu plynu přes střeva.

Různé zdroje vlákniny by měl být zkoušen jeden po druhém. Vlákno by měla být zahájena nízkou dávkou. Dávka by měla být zvýšena každé 1-2 týdny, dokud není dosaženo buď požadovaný účinek na stoličce nebo nepříjemné nadýmání nebo plynatost (nebo jiné gastrointestinální příznaky) supercedes. (Fiber nefunguje přes noc!) Dojde-li k nadýmání nebo plynatost, dávka vlákniny může být snížena na několik týdnů, a pak vyšší dávka může být znovu zahájeno. (Obecně se říká, že množství nadýmání nebo plyn, který se vyrábí vlákno se snižuje, je-li požití po delší dobu tim,. Nicméně, toto nikdy bylo pečlivě studován nebo prokázáno) V případě, nadýmání, nebo flatulence zůstává problém, a zabraňuje dávka vlákniny před zvýšen na úroveň, která má vliv na stoličku uspokojivým způsobem, je na čase zkusit jiný zdroj vlákniny.

Při použití zvyšující se množství vláken, doporučuje se, aby zvyšující se množství vody, požití, pravděpodobně k zajištění vody pro vlákna, aby se zabránilo zanášení nečistotami a “tvrdnutí” vlákna a obstrukci střeva. To je jednoduché a rozumné advic; Nicméně, to nikdy nebylo prokázáno, že množství požité vody nemá žádný příznivý účinek. (Tam je hodně vody v normálním střevě, a navíc je voda jen vstřebává a vylučuje močí.) Navzdory nedostatku prokázané dávky, pravděpodobně to je dobrý nápad, aby se nestala dehydratované přičemž doplňky vlákna.

ZDROJ

 Zeptejte se expertů: trávením Q & A Jay W. Marks, MD.