laryngospasmu: příčiny, příznaky a léčba

Laryngospazmus je vzácná, ale děsivá zkušenost. Když se to stane, hlasivky náhle chopit nahoru nebo zavřít, když se vezme v dechu, blokuje proudění vzduchu do plic. Lidé s touto podmínkou mohou být probuzena z hlubokého spánku a na okamžik se ocitnou neschopný mluvit nebo dýchat. Ačkoli to může být děsivé, když se to děje, laryngospazmus obvykle zmizí během několika minut.

Laryngospazmus může být spojeno s různými spouštěči, jako je astma, alergie, cvičení, dráždivé látky (kouř, prach, dýmy), stres, úzkost nebo běžně refluxní choroby jícnu, nebo GERD. GERD je stav, který nastane, když prsten-jako sval, který normálně uzavírá udržovat obsah žaludku je ze zálohování nefunguje správně. Se pod zpětným chladičem, tvrdé kyseliny z žaludku stoupat do jícnu a způsobit podráždění.

Pravidelné vystavení žaludečních kyselin může poškodit a roznítit jemné sliznice jícnu. Toto poškození může vést k momentální křeče hlasivek, které uzavírají dýchací cesty a brání vzduch a kyslík dostaly do plic.

Když žaludeční kyseliny dosáhne hrtan, tento stav se nazývá laryngofaryngeální reflux nebo LPR. Tkáně hrtanu jsou ještě jemnější a náchylný na poškození než jícnu. Kašle z nachlazení může tlačit více kyseliny do hrtanu, tak v poslední době, nebo proud infekce horních dýchacích cest může zvýšit pravděpodobnost vzniku laryngospasmus.

Laryngospazmus může být také komplikací chirurgie. Anestezie použit v průběhu operace může dráždit hlasivky, zejména u dětí. Laryngospazmus způsobená anestezií mohou být život ohrožující.