ledvinové kameny – přehled témat

Ledvinové kameny jsou vyrobeny z solí a minerálů v moči, které se drží spolu tvořit malé “oblázky.” Mohou být tak malé jako zrnka písku, nebo stejně velké jako golfové míčky. Mohou zůstat v ledvinách nebo při cestování ze svého těla přes močových cest. Močových cest je systém, který umožňuje moč a provádí ji z vašeho těla. To se skládá z ledvin, trubky, které spojují ledviny do močového měchýře (močovodů), močový měchýř a trubice, která vede z močového měchýře ven z těla (močové trubice).

Kdy kámen cestuje přes ureter, že obvykle způsobuje bolest a jiné symptomy.

Ledvinové kameny se tvoří, když dojde ke změně v normálním bilance vody, solí, minerálů a jiných věcí, nalezených v moči. Nejčastější příčinou ledvinových kamenů není dostatek pitné vody. Snažte se pít dostatek vody, natolik, že vaše moč světle žluté nebo čiré jako voda (asi 8 až 10 sklenic denně). Někteří lidé mají větší šanci dostat ledvinových kamenů z důvodu zdravotního stavu, například dnou.

Ledvinové kameny mohou být také dědičné onemocnění. Pokud ostatní lidé ve vaší rodině jste měli ledvinové kameny, můžete je mít taky.

Ledvinové kameny často způsobují bolest v době, kdy jsou v ledvinách. Ale mohou způsobit náhlou, silnou bolest, zatímco oni cestují z ledvin do močového měchýře.

Zavolat lékaře ihned, pokud si myslíte, že máte ledvinové kameny. Dávejte si pozor na silné bolesti v boku, břiše, nebo v tříslech nebo moči, která vypadá růžové nebo červené. Můžete také špatně od žaludku (nucení na zvracení) a může zvracet.

Můžete nejprve zjistit, zda máte ledvinové kameny, když vidíte svého lékaře nebo jděte na pohotovost s bolestí v břiše nebo boku. Lékař vám bude klást otázky o své bolesti a životní styl. On nebo ona Vás vyšetří a může dělat zobrazovací vyšetření, jako je CT nebo ultrazvuku se podívat na vaše ledvin a močových cest.