metronidazol (orální cestou) bezpečnostní opatření

Je důležité, aby lékař bude kontrolovat průběh po skončení užívání tohoto léku. To je, aby se ujistil, že infekce je odstraněn. Krevní testy mohou být potřebné ke kontrole nežádoucích účinků.

Pokud se vaše příznaky nezlepší během několika dnů po zahájení tohoto léku nebo pokud se zhoršují, poraďte se se svým lékařem.

Neužívejte metronidazol, pokud jste si vzali disulfiram (Antabuse®) během posledních 2 týdnů. Použití těchto dvou léčiv může způsobit vážné nežádoucí účinky.

Pití alkoholických nápojů při užívání tohoto léku může způsobit bolest břicha, nevolnost, zvracení, bolesti hlavy, nebo návaly nebo zarudnutí obličeje. Jiné přípravky s obsahem alkoholu (např, elixíry, sirupy proti kašli, tonika) může také způsobit problémy. Tyto problémy mohou trvat alespoň jeden den poté, co jste přestali používat metronidazol. Tento přípravek může způsobit také alkoholické nápoje dle chuti odlišné. Ty by neměly pít alkoholické nápoje nebo užívat jiné přípravky obsahující alkohol, zatímco vy se užívání tohoto léku a po dobu nejméně 3 dny po jeho zastavení.

Máte-li Trichomoniasis: tento přípravek používat, když jste těhotná (zejména během prvních 3 měsíců těhotenství) by mohl poškodit nenarozené dítě. Používat účinnou formu antikoncepce, aby z otěhotnění. Pokud si myslíte, že jste otěhotníte během užívání přípravku, informujte svého lékaře ihned.

Pokud používáte tento lék pro trichomoniázy (infekce pohlavních orgánů u mužů i žen), lékař může chtít léčit vašeho sexuálního partnera ve stejnou dobu, po kterou je léčen, i když on nebo ona nemá žádné příznaky. Také může být žádoucí použití kondomu (pryž) při pohlavním styku. Tato opatření pomohou udržet si od získání infekce znovu od svého partnera. Máte-li jakékoli dotazy týkající se tohoto, poraďte se se svým lékařem.

Poraďte se se svým lékařem ihned, pokud máte pálení, necitlivost, nebo bolestivé pocity v náručí, rukou, nohou nebo nohou. Může se jednat o příznaky onemocnění zvané periferní neuropatie.

Poraďte se se svým lékařem ihned, pokud máte závratě, problémy s ovládáním svalů či koordinace, třes nebo nestabilní chůze, nezřetelná řeč, nebo potíže mluví. Může se jednat o příznaky vážného stavu mozku zvané encefalopatii.

Zavolejte svého lékaře ihned, pokud máte zmatek, ospalost, horečka, celkový pocit nemoci, bolesti hlavy, nechutenství, nevolnost, ztuhlý krk nebo záda, nebo zvracení. Může se jednat o příznaky vážného stavu zvaného aseptické meningitidy.

Metronidazol může způsobit sucho v ústech, nepříjemný nebo ostrou kovovou chuť a změny v chuti. Pro dočasnou úlevu od sucho v ústech, používat bez cukru cukroví nebo žvýkačky, tavit kousky ledu v ústech, nebo použít slin náhražku. Pokud vaše ústa i nadále cítit v suchu po dobu delší než 2 týdny, poraďte se se svým lékařem nebo zubním lékařem. Pokračující suchost v ústech může zvýšit riziko zubního onemocnění, včetně zubní kaz, onemocnění dásní a plísním.

Neužívejte jiné léky, pokud byly projednány s lékařem. To zahrnuje léky na předpis nebo nepředepsání (over-the-counter [OTC]) léky a bylinných nebo vitaminové doplňky.