naproxen a esomeprazol (orální cestou) bezpečnostní opatření

Je velmi důležité, aby lékař bude kontrolovat pokrok v pravidelných návštěvách, zatímco vy se užívání tohoto přípravku. To umožní, aby váš lékař zjistit, zda je lék správně fungují, a rozhodnout, zda by měly i nadále vzít. Krev, moč a další laboratorní testy mohou být potřebné ke kontrole nežádoucích účinků.

Naproxen může zvýšit riziko srdečního infarktu nebo mozkové mrtvice. To je více pravděpodobné, že u lidí, kteří již mají onemocnění srdce. Lidé, kteří používají tento lék po delší dobu může mít také vyšší riziko. Získat naléhavou pomoc ihned, pokud máte nějaké příznaky infarktu nebo mrtvici. Některé možné symptomy jsou bolest na hrudi nebo diskomfort, nerovnoměrný srdeční tep, bolest, která se šíří do paže nebo čelisti, neobvyklé pocení, slabost, potíže s dýcháním, nezřetelná řeč, nebo slabost na jedné straně těla.

Naproxen může způsobit krvácení do žaludku nebo střev. Tento problém může dojít, aniž by varovných signálů. To je více pravděpodobné, že pokud jste měli žaludeční vřed v minulosti, pokud kouříte nebo pít alkohol pravidelně, pokud jste starší 60 let, jsou ve špatném zdravotním stavu, nebo používáte některé jiné léky (například steroidy nebo krve ředidlo).

Tento lék může způsobit vážné typ alergické reakce nazývá anafylaxe. Anafylaktická reakce mohou být život ohrožující a vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. Zavolejte svého lékaře ihned, pokud máte vyrážku, svědění, chrapot, potíže s dýcháním, potíže s polykáním, nebo jakékoliv otoky rukou, obličeje nebo úst, zatímco vy se tento přípravek používat.

Závažné kožní reakce mohou nastat s tímto lékem. Poraďte se se svým lékařem ihned, pokud máte některý z následujících příznaků při užívání tohoto léku: puchýře, olupování nebo uvolňování kůže, zimnice, kašel, průjem, horečka, svědění, bolest kloubů nebo svalů, červených kožních lézí, bolest v krku , vředy, vředy, nebo bílé skvrny v ústech nebo na rty, nebo neobvyklá únava nebo slabost.

Užívání tohoto léku v pozdní fázi těhotenství může poškodit nenarozené dítě. Pokud si myslíte, že jste otěhotníte při užívání tohoto léku, informujte svého lékaře ihned.

Poraďte se se svým lékařem ihned, pokud máte nějaké příznaky poruchy funkce jater včetně tmavá moč nebo světlá stolice, nevolnost, zvracení, ztráta chuti k jídlu, bolest v horní části břicha, nebo zežloutnutí kůže nebo očí.

Poraďte se se svým lékařem hned, pokud máte horečku, bolesti kloubů, kožní vyrážka, otok těla, nohou nebo kotníků nebo neobvyklé přibývání na váze při užívání tohoto léku. Ty by mohly být příznaky akutní intersticiální nefritidy.

Užívat tento lék po delší dobu může dělat to těžší pro vaše tělo absorbovat vitamín B12. Informujte svého lékaře, pokud máte obavy z nedostatku vitaminu B12.

Tento lék může způsobit hypomagnezémie (nízká hladina hořčíku v krvi). Lékař může chtít kontrolovat krevní hladiny, pokud tento lék po dobu delší než jeden rok, nebo pokud tento lék společně s digoxinem (Lanoxin®) nebo určitá diuretika nebo “vodních pilulek”. Přestat používat tento lék a poraďte se s lékařem ihned, pokud máte křeče (záchvaty), rychlé, dostihy, nebo nepravidelné srdeční tep, svalové křeče (tetanie), třes, nebo neobvyklou únavu nebo slabost.

Poraďte se se svým lékařem ihned, pokud máte vodnaté stolice, které nezmizí, bolest břicha, horečku a při užívání tohoto léku.

Nepřestávejte užívat tento přípravek bez předchozí porady s lékařem, nebo pokud to nedoporučí lékař.

Před tím, než jakýkoli druh chirurgie nebo lékařské testy, řekněte svému lékaři, že užíváte tento přípravek. To může být nutné, abyste přestal lék na chvíli, nebo změnit na jiný lék před postupem.

Neužívejte jiné léky, pokud byly projednány s lékařem. To zahrnuje předpis (např atazanavir, nelfinavir, Reyataz®, Viracept®) nebo nepředepsání (over-the-counter [OTC]) léky a bylinné (například třezalka tečkovaná) nebo vitaminové doplňky.